قیمت سنگدال بتنی مسلح استاندارد

پنج شنبه دوازدهم آبان ۰۱
(6)
(0)
قیمت سنگدال بتنی مسلح استاندارد

سنگدال بتنی یا دال بتنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنگدال بتنی یا دال بتنی، به عنوان یکی از المان ها و اجزا‌‌‌‌های باربر در بنا‌‌‌‌های مختلف به شمار می‌آید. ساختار کلی دال بتنی بدین شکل است که سطحی مسطح، یکپارچه و دو بعدی از مصالح مقاومی مانند فولاد (میلگرد) و بتن دارد. به همین دلیل در بنا‌‌‌‌های مهم و ساختمان‌‌‌‌های مسکونی، دال بتنی یا اسلب، جهت ایجاد سقف، بام و کف سازه موردنظر، بیشترین کاربرد را خواهد داشت.

در نقشه فنی سنگدال بتنی، میزان ضخامت دال نسبت به طول و عرض یا دو بعد دیگرش، کمتر خواهد بود. البته نوع ساختار دال بتنی، با توجه به کاربرد و موقعیت استفاده از آن، متفاوت خواهد بود. اما در حالت کلی، دال‌‌‌‌های بتنی که ضخامت کمتری دارند، به عنوان کفپوش سازه انتخاب می‌شوند.

 

شناخت انواع سنگدال بتنی بر اساس فرایند تولید

دال‌‌‌‌های بتنی بر اساس فرایند تولید به دو نوع درجا و پیش ساخته دسته بندی می‌شوند.

سنگدال‌‌‌‌های بتنی درجا؛ در طول اجرای پروژه، در همان موقعیت پروژه، تولید می‌شوند. ابعاد این نوع دال‌‌‌‌های بتنی، بزرگتر خواهد بود.

از سوی دیگر، سنگدال‌‌‌‌های بتنی پیش ساخته، در کارگاه یا کارخانه تولید شده و سپس به محل پروژۀ مورد نظر منتقل خواهند شد.

در حالت کلی، کیفیت و مقاومت سنگدال‌‌‌‌های بتنی پیش ساخته، نسبت به دال‌‌‌‌های بتنی درجا بیشتر خواهد بود. چرا که فرایند تولید این نوع سنگدال ها، تحت نظارت و کنترل کارشناسان بوده و به همین دلیل، میزان بهره وری و کیفیت آنها افزایش خواهد یافت.

علاوه بر اینکه، قیمت سنگدال بتنی پیش ساخته، کمتر از دال‌‌‌‌های بتنی درجا است. باید خاطر نشان کنیم که دال‌‌‌‌های بتنی پیش ساخته، برای ساخت بناهایی با دهانۀ (15 متر) کاربرد بیشتری دارند.

 

معرفی انواع سنگدال بتنی و بررسی ویژگی هر یک از آنها

همانطور که در بخش قبل اشاره نمودیم، کاربرد سنگدال بتنی در سازه‌‌‌‌های مختلف، متفاوت است. بر اساس ویژگی ها و اهمیت مقاومت بنای مورد نظر، سنگدال یا دال بتنی اجرا خواهد شد. برخی از مهمترین انواع دال بتنی شامل موارد زیر می‌باشند.

 • سنگدال بتنی ترافیکی سنگین تک شبکه

به طور کلی، میزان ضخامت دال‌‌‌‌های بتنی با توجه به میزان فشارِ بار مرده یا زنده بر روی آنها، بین مقادیر (10-60 سانتی متر) متغیر است.

سنگدال ترافیکی تک شبکه به نوعی گفته می‌شود که، میزان ضخامت دال‌‌‌‌های بتنی (10 سانتی متر) در نظر گرفته شده؛ و همچنین در ساختار داخلی آنها، فقط یک ردیف از شبکۀ آرماتوری قرار گرفته است. ضمن آنکه، فواصل بین هر آرماتور (15 سانتی متر) لحاظ می‌شود. در صورت نیاز به افزایش مقاومت این نوع دال بتنی، می‌توان فاصلۀ آرماتورها را کاهش داد.

 • دال بتنی ترافیکی فوق سنگین دو شبکه

اگر در نقشه فنی سنگدال بتنی، میزان ضخامت سنگدال ها بیش از (20 سانتی متر) لحاظ شود؛ در این صورت، در ساختار داخلی این نوع سنگدال ها از دو ردیف شبکۀ فولادی یا آرماتور، استفاده خواهد شد.

به طور قطع به یقین، میزان مقاومت و استحکام این نوع سنگدال‌‌‌‌های بتنی ترافیکی نسبت به دال ترافیکی تک شبکه، بیشتر است. همچنین وزن و بار ترافیکی بیشتری نیز تحمل خواهند کرد. البته در صورت نیاز، می‌توان جهت افزایش میزان استحکام دال بتنی، فاصلۀ ما بین آرماتورها را کاهش داد.

 

از جمله سنگدال‌‌‌‌های بتنی ترافیکی پر کاربرد موارد زیر می‌باشند:

 • سنگدال بتنی 100*60*15
 • سنگدال بتنی80*60*15
 • سنگدال بتنی 120*60*15
 • سنگدال بتنی 150*60*15

معرفی سایر سنگدال‌‌‌‌های بتنی

 • دال بتنی یک طرفه

از این نوع سنگدال بتنی در شرایطی استفاده می‌شود که؛ اختلاف میان دهانۀ کوچک نسبت به دهانۀ بزرگ، بیش از (2 سانتی متر) باشد. همچنین اگر دال بتنی بر روی لبه ها یا تیر‌‌‌‌های دو طرف قرار بگیرد، از این نوع دال استفاده خواهند کرد. در این نوع دال، آرماتوربندی بر روی دهانۀ کوچکتر انجام خواهد شد.

 • دال بتنی دو طرفه

چنانچه، ابعاد دهانۀ بزرگتر، در مقایسه با ابعاد دهانۀ کوچکتر، کمتر از (2 سانتی متر) لحاظ شود؛ در این صورت نوع دال بتنی، از نوع دال بتنی دو طرفه خواهد بود. در واقع، در هر دو جهت باید از آرماتور‌‌‌‌های فولادی اصلی استفاده کرد. چرا که نیروی وارده، در راستای عرض و طول سازه، منتقل می‌شود. به خاطر داشته باشید، اگر دال بتنی از سوی تکیه گاه ها یا تیرها به طور یکپارچه حمایت گردد؛ ریزش نخواهد داشت. با توجه به اینکه، سهم هر تکیه گاه یا تیر، با توجه به دهانه، متغیر خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سنگدال بتنی

 • سنگدال بتنی با تیر

در سنگدال بتنی با تیر، فشار بار‌‌‌‌های وارده بر سنگدال، به صورت کاملاً دو طرفه بر روی تیرها یا تکیه گاه‌‌‌‌های عمود بر هم، منتقل خواهند شد. در نهایت، تیرها، فشار وارده را به ستون ها منتقل می‌کنند. در این مدل از دال‌‌‌‌های بتنی، علاوه بر اجرای سنگدال، تیرها و تکیه گاه‌‌‌‌های اصلی نیز در هر چهار طرف، پیاده سازی می‌شوند.

 • دال بتنی مسطح یا تخت

سنگدال بتنی تخت، از جمله سنگدال‌‌‌‌های بتنی توپر است که هیچ نوع تیر یا تکیه گاهی در آن لحاظ نشده است. در واقع، اتصال ستون ها به یکدیگر، به واسطۀ اجرای دال تخت انجام می‌شود. لازم به ذکر است که این نوع دال بتنی، یکی از انواع دال‌‌‌‌های بتنی دو طرفه به شمار می‌آید. ضمن آنکه، میزان انعطاف پذیری دال‌‌‌‌های بتنی تخت در اجرای موقعیت ستون ها، بیشتر بوده، و همچنین هزینه‌‌‌‌های اجرای این نوع دال ها نسبت به دال‌‌‌‌های با تیر، مناسب خواهد بود.

کاربرد سنگدال‌‌‌‌های بتنی در سازه و صنایع مختلف

در این بخش به برخی از مهمترین کاربرد‌‌‌‌های سنگدال بتنی در محیط ها و فضا‌‌‌‌های مختلف خواهیم پرداخت.

 • کف سازی برای مکان‌‌‌‌های پر تردد و پر ترافیک
 • پوشش دهی نهرها و کانال‌‌‌‌های آبی در فضا‌‌‌‌های عمومی و فضا‌‌‌‌های سبز
 • مسقف کردن پارکینگ‌‌‌‌های طبقاتی و سراسری
 • استفاده در سکو‌‌‌‌های نشیمن استادیوم‌‌‌‌های ورزشی
 • قابلیت استفاده در جایگاه‌‌‌‌های سوخت، پل ها و معابر شهری
 • جهت اجرای سقف یا بام ساختمان‌‌‌‌های مسکونی، تجاری و. ..

 

گالری تصاویر محصول
سنگدال 100*60*15
تصاویر
بیشتر
آمار سایت
افراد آنلاین
بازدید کل
707380
بازدید ماه
8973
بازدید روز
392
شرکت ایستا پی گستر تولید کننده انواع نیوجرسی بتنی شهری و بین شهری و سنگدال‌‌‌‌های ترافیکی و غیر ترافیکی و قطعات بتنیدفتر تهران
تهران - خیابان دماوند- خیابان شهید کیایی- نبش کوچه فیضی
تلفن تماس :77839766-021

مدیر فروش : 09128956167
کارخانه شماره 1:
تهران کیلومتر 6 اتوبان تهران ساوه
کارخانه شماره 2:
قزوین ابیک
مدیر کارخانه : 09124553450
telegramfacebookinstagramwhatsup
تمامی حقوق این سایت متلق به شرکت نیوجرسی بتنی ایستا پی گستر است.
گفتگو را شروع کنید
دفتر فروش