لزوم بکارگیری حفاظ‌های بتنی به جای گاردریل

۱۳۹۶/۷/۲۹ شنبه
(12)
(0)
لزوم بکارگیری حفاظ‌های بتنی به جای گاردریل
لزوم بکارگیری حفاظ‌های بتنی به جای گاردریل

سعود گودرزی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: ایمنی حمل و نقل یکی از زیر بخش های اصلی در زمان بهره برداری و سیر است و به دلیل چند عامله بودن ایمنی حمل و نقل، می‌توان این موضوع را از دیدگاه های مختلف بررسی کرد.

دیوار بتنی خود ایستا

وی با ابراز تأسف از بروز تصادف آزاد راه تهران-قم و جان باختن تنی چند تن از هموطنان، تصریح کرد: حادثه اخیر این آزادراه را می‌توان از چند منظر کارشناسی بررسی و تحلیل کرد.

* جانمایی نامناسب باطری اسکانیا/ بی توجهی نسبت به بکارگیری لاستیک چینی

این کارشناس حمل و نقل توضیح داد: تصادف، حاصل زنجیره ای از عوامل است که در این راستا می‌توان به عامل خودرو، خطای انسان، راه و عوامل محیطی اشاره کرد؛ در حادثه اخیر هم اتفاقات و عواملی به صورت زنجیره ای در پدید آمدن حادثه نقش داشتند.

وی یادآور شد: عدم توجه به جنس لاستیک خودرو اسکانیا که ظاهراً از محصولات درجه چندم کشور چین بوده است در کنار مکان نامناسب قرارگیری باطری که در قسمت جلوی خودرو است، از عوامل مهمی هستند که به آن بی توجهی شده و در بروز حادثه تأثیر داشته است.

* لزوم بکارگیری نیوجرسی (حفاظ بتنی) به جای گاردریل برای جداسازی مسیر ها

گودرزی ادامه داد: همچنین بکارگیری تجهیزات نامناسب ایمنی راه به دلیل بالا بودن هزینه هایی اجرایی نصب، موجب شده است تا تجهیزات حمل و نقل در آزادراه تهران-قم از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد که در تأیید این ادعا می‌توان به جمع شدن گاردریل در لحظه تصادف اشاره کرد که موجب منحرف شدن اتوبوس اسکانیا به سمت مسیر روبرو شده است.

وی تأکید کرد: جداسازی مسیر در آزادراه هایی مانند آزادراه تهران - قم اگر توسط حفاظ هایی مانند حفاظ بتنی(نیوجرسی) و به صورت یکپارچه انجام شود مناسب تر است چون این بتن ها توانمندی بالایی در کنترل خودروهایی دارد که از مسیر منحرف شده اند.

این کارشناس حمل و نقل تصریح کرد: البته نحوه اجرای این حفاظ بتنی بسیار حائز اهمیت است چون اگر به صورت یکپارچه اجرا نشود خود، موجب خسارت زیادی خواهد شد.

وی یادآور شد: البته هزینه های بالای نصب این نوع حفاظ، همواره از اجرایی شدن آنها جلوگیری کرده و یک مانع بزرگ به شمار می‌رود و به همین دلیل این نوع حفاظ ها در ایران اجرا نمی‌شود.

* لزوم توجه به فرهنگ سازی حمل و نقل در زیرساخت های آموزشی کشور

وی تصریح کرد: موضوع دیگر توجه نکردن به مسائل آموزشی در صنعت حمل و نقل است، زیرا اگر فرهنگ سازی در این حوزه به صورت جدی پیگیری شود، نتایج خوبی در بر خواهد داشت.

این کارشناس حمل و نقل تأکید کرد: آموزش و فرهنگ سازی در حوزه حمل و نقل از موارد زیر ساختی و اساسی در اهداف کلان این حوزه است و پیشنهاد می‌شود برای گسترش بحث آموزش، پایگاه ها یا مراکز آموزش ضمن کار یا خدمت برای رانندگان، مخصوصاً رانندگانی که در حوزه جابه جایی مسافر در پایانه های مسافربری فعالیت می‌کنند- ایجاد شود.

وی ادامه داد: بدین ترتیب رانندگان می‌توانند با فراگیری قوانین جدید راهنمایی و رانندگی در سطح ملی و بین المللی به صورت آگاهانه و هوشیارانه در مواقع ضروری و بحران از آن استفاده کنند.

وی اضافه کرد: البته اگر بتوان مباحث آموزشی در این باره را از سنین پایین توسط دستگاه های مربوطه در جامعه نهادینه کرد، مطلوب است و قطعاً بازده بالایی خواهد داشت.

گودرزی اظهار داشت: چگونگی و نحوه آموزش این نوع مطالب هم دارای اهمیت زیادی است، زیرا اصطلاحاً در کارشناسی ایمنی حمل و نقل، اگر تصادف و درک خطر به صورت تصاویر واقعی و حتی با حضور در صحنه تصادف به رانندگان نشان داده شود، بهتر است و آنها درک بهتری از خطر تصادف خواهند داشت.

نیوجرسی سه متری ارتفاع 160

* هزینه های سرسام آور تصادفات برای اقتصاد کشور/ تأثیر تصادف در انسجام خانواده

وی یادآور شد: تصادفات جاده ای با توجه با توجه به رقم بالای آن سالانه هزینه های زیادی به جامعه تحمیل می‌کند، این هزینه ها اعم از هزینه های مستقیم و هزینه های غیر مستقیم است.

گودرزی اضافه کرد: هزینه های مستقیم تصادفات شامل هزینه دیه افراد، هزینه خودرو، خسارت مالی وارده به تجهیزات ایمنی راه و هزینه غیر مستقیم نظیر هزینه از دست دادن عمر مفید افراد، هزینه بروکراسی اداری، هزینه خانواده جانباختگان و حذف سرپرست خانوار است که برای اقتصاد کشور مضر است.

این کارشناس حمل و نقل یادآور شد: حمل و نقل به عنوان یکی از زیر بخش های اقتصاد کشور سالانه این هزینه ها را متحمل می‌شود.انواع نیوجرسی و مینی نیوجرسی طبق استاندارد وزارت راه استان تهران
سنگدال ترافیکی-دال ترافیکی-پایه کانکس بتنی-پایه کانکس

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
آمار سایت
افراد آنلاین
بازدید کل
927889
بازدید ماه
2671
بازدید روز
142
شرکت ایستا پی گستر تولید کننده انواع نیوجرسی بتنی شهری و بین شهری و دیوار پیش ساخته بتنی و باکس بتنی و سنگدال های ترافیکی و غیر ترافیکی و قطعات بتنی
دفتر تهران
تهران، خیابان دماوند، خیابان شهید کیایی، نبش کوچه فیضی تلفن تماس :02177839766
شماره تماس مدیر فروش : 09128956167
کارخانه شماره 1: تهران کیلومتر 6 اتوبان تهران ساوه
کارخانه شماره 2: قزوین ابیک
شماره تماس مدیر کارخانه : 09124553450
telegramfacebookinstagramwhatsuprubika
تمامی حقوق این سایت متلق به شرکت نیوجرسی بتنی ایستا پی گستر است.